Słodka alternatywa

 Wiele osób ma słabość do słodyczy…  często największe łasuchy potrafią zjeść nawet kilogram cukrów dziennie!

 Statystyki wskazują, ż obecnie spożywamy więcej cukru niż kiedykolwiek wcześniej w historii. W 1700 roku przeciętna osoba zjadała 2 kg cukru rocznie. Do 1800 roku ilość zwiększyła się do 8 kg, a do 1900 było to już około 40 kg. New York Times podaje, że przeciętny Amerykanin w 2012 konsumował 95 to 100 pounds (43.08kg- 45.35kg), obecnie jednak zauważa się spadek spożycia cukru. Wiele osób zaczyna zwracać większą uwagę na sposób odżywiania.

Polacy według statystyk GUS z 2011r konsumowali 36 kilogramow cukru co wynosi około 24 łyżeczki dziennie.
Obliczając statystyki, experci policzyli w tym cukier od klasycznego białego po sy¬rop kukurydziany, który znaj¬duje się w wielu produktach , a nawet miód. Problem ze zjadanym przez nas cukrem jest taki, że w większości jest on rafinowa¬ny, biały, niezdrowy. Kupujemy rafinowany cukier ponieważ jest tani.

Chociaż lekarze ostrzegają przed cukrzycą, chorobami serca, najnowsze badania pokazują, że rafi¬nowany cukier może być gorszy dla zdrowia niż tłuszcze zwierzęce, to jednak ciężko sobie bez niego poradzić.

Co nam pozostaje? Sztuczne słodziki? Niekoniecznie
Należy zacząć od bardziej zbilansowanej diety i zmniejsze¬nia ilości cukru do dziesięciu łyżeczek albo wybierania zdrowszych zastępczych produktów.

Doskonałą alternatywą bedą:
miód, stewia, melasa, syrop klonowy, organiczny syrop z agawy, które choć są cu¬krami i też powinno się ich używać z umiarem, to dostarczają przeciwutłeniaczy i niezbędnych minerałów. Każdy z produktów ma swój posmak i nadaje dodatkowy wymiar potrawom

Miód znakomicie dosładza jogurt, herbatę, kawę. 

Ekstrakt ze stewii używamy do słodzenia herbat, kawy, napojów

Syrop klonowy, świetnie smakuje z granolą, płatkami owsianymi, białego sera i naleśników

Melasa ma intensywny, głęboki smak, który kapitalnie łączy się z sosami, zastępując karmel. Można nią smarować chleb zamiast miodu lub konfitury. Można słlodzić napoje( kawę, herbatę). Nadaje się do ciast, tortów i pierników, można ją dodawać do marynat. Pasuje do jogurtu z musli, twarogu, naleśników, ryżu.

Syrop z agawy jest łagodny i idealnie rozpuszcza się w zimnych napojach, Doskonały do mrożonej herbaty,
Specjaliści twierdzą jednak , że końcowy produkt, który sprzedawany jest jako syrop z agawy, z samą agawą tak naprawdę niewiele ma wspólnego, a jego wartości odżywcze są znikome. Jeśli zależy nam więc na znalezieniu dobrego zamiennika cukru, najlepiej sięgnąć po stewię, ksylitol (cukier brzozowy) albo melasę. Rozsądniej jest jednak zostać przy naturalnym miodzie.

Oczywiście zawsze można sięgnąć po owoce, które oprócz naturalnych cukrów mają błonnik spowalniający ich wchłanianie. Dojrzały banan dosłodzi każdy koktajl. Świeżo wyciśnięty sok owocwy albo purée z mango i malin z wodą gazowaną mogą stać się substytutem gazowanego napoju.

Jest jeszcze skoncentrowana słodycz suszonych owoców, takich jak figi, daktyle i rodzynki, któ¬re zastąpią batoniki do podjadania. Purée śliwkowe i gruszkowe dosłodzi muffiny, naleśniki czy ciasta. Plaster jabłka czy pomarańczy posypany cynamonem smakuje odświętnie.
Pomaga to zmniejszyć ilość dodawanego cukru, a najważniejsze – dokonać właściwego słodkiego wyboru.

Czy jedzenie owoców jest korzystne, czy nie?
Należy mieć świadomość, że pomimo wielu korzyści zdrowotnych, jakie daje jedzenie owoców, zawierają one również fruktozę, a duża ilość fruktozy niszczy naszą biochemię i fizjologię.

Nie przesadzajmy więc z ilością spożywanych owoców. Miejmy na uwadze fakt, że ponieważ syrop glukozowo-fruktozowy jest bardzo tani, dodaje się go dosłownie do każdego przetworzonego produktu żywnościowego. Nawet jeśli nie jadamy owoców, bardzo łatwo można przekroczyć dzienną normę 25 gramów, dzięki fruktozie obecnej w gotowych produktach żywnościowych.

Bogacto naturalnych słodzików
Stewia: 35 razy słodsze od cukru buraczanego i przy tym prawie nie posiadają kalorii.
Ekstrakty stewiowe, poza swoimi właściwościami leczniczymi, zawierają wysokie stężenie związków słodzących, znanych jako glikozydy stewiolowe. Uważa się, że mają one w sobie potencjał antyoksydantu, przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny. Stewia zawiera także kwas foliowy, witaminę C oraz wszystkie niezbędne człowiekowi aminokwasy z wyjątkiem tryptofanu.

Syrop z agawy ma niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że ma ła¬godniejszy wpływ na poziom cukru we krwi.

Miód zawiera mnóstwo zdrowych przeciwutleniaczy. Im jest ciemniej¬szy, tym większa jest ich ilość. Posiada właściwości przeciwbakteryjne. Miód wzmacnia serce. Zawarta w miodzie fruktoza neutralizuje skutki picia alkoholu. Miód koi nerwy, działa nasennie jednocześnie pobudza do pracy mózg (dzięki glukozie, która jest paliwem dla szarych komórek). Stosowany szeroko w farmaceutyce i kosmetyce.

Melasa – nazwana „ czarnym złotem” ma największą wartość odżywczą ze wszystkich słodzików. Jest bogata w potas, magnez, wapń i żelazo. Z badań nad melasą wynika, że obniża ona poziom złego cholesterolu LDL, natomiast według australijskich naukowców może być pomocna w odchudzaniu

Uwaga na brązowy cukier!

Brązowy cukier (nierafinowany) produkowany jest głównie z trzciny cukrowej . Nie jest on poddawany oczyszczaniu, dlatego zawiera nieco więcej składników odżywczych niż biały – w trakcie jego produkcji nie zostaje usunięta melasa.
Prawdziwy nierafinowany cukier trzcinowy powinien być lepki, ma prawo sklejać się i skawalać.
Kupując brązowy cukier czytajmy co jest napisane na etykietach.

Brązowy cukier
Często uważany za zdrowszy i bardziej naturalny w porównaniu z białym, a ze względu na swoją barwę często mylony z cukrem nierafinowanym. Proces produkcji brązowego cukru jest dokładnie taki sam jak białego, a brązową barwę nadaje mu się poprzez dodanie wcześniej usuniętej melasy i ponowne osuszenie.
Mówimy, że 100 g. brązowego cukru zawiera 373 kcal, a białego 396 kcal. Nie ma to jednak większego znaczenia dla dbających o linię, ponieważ do słodzenia kawy czy herbaty używamy łyżeczki, a więc miary objętościowej!

MALINOWY KOKTAJL
1 szklanka mleka (lub maślanki) ¾ szklanki malin 1 mały dojrzały banan 1 łyżka masła z orzechów arachidowych 1 łyżka syropu z agawy lub stewią.
W blenderze zmiksować zimne mleko z bananem, malinami, masłem orzechowym i syropem z agawy. Można dodać kostki lodu.

KOKTAJL Z MANGO
½ szklanki orzechów nerkowca 1 i pół szklanki zimnej wody 1 dojrzałe mango obrane i pokrojone 1 mały banan 3 kostki pokruszonego lodu 1 łyżka siemienia lnianego 1 łyżka płatków owsianych
Namoczyć orzechy nerkowca w dużej ilości wody i odstawić – najlepiej na noc albo chociaż na godzinę, żeby zmiękły.
Osuszyć orzechy i wrzucić do blendera. Zalać ½ szklanką wody i zmiksować na krem. Dodać pozostałą wodę i resztę składników.  Miksować minutę, aż koktajl będzie miał gładka konsystencję. Pycha na śniadanie.

(KT)