Amerykańscy artyści przed wyborami.
Stanisław Jerzy Lec, uwspółcześniony
Rachel Maddow: Trump’s TV Nemesis
Her show permits liberals to enjoy themselves during what may be the most unenjoyable time of their political lives. By Janet Malcolm-from The New Yorker.
Artystyczny wyraz komedio sztuki w prezentacji Rachel Maddow jest najbardziej widoczny w jej monologach, które mogą trwać nawet 24 nieprzerwane minuty. Rachel Maddow jest telewizyjnym przeciwnikiem D.Trumpa.
Jej program pozwala liberałom dobrze się bawić podczas tego być może najbardziej nieprzyjemnego okresu ich życia politycznego. Od piątku czołowi autorzy, aktorzy, artyści i komicy gromadzą się na Manhattanie, przemawiając do publiczności. Odpowiadają na pytania podczas festiwalu gazety New Yorker, która obchodzi 25 urodziny. Wśród gości jest zdobywca Oscara, wielokrotni zdobywcy nagrody Emmy i autorzy bestsellerów, a także co najmniej jeden zdobywca nagrody Pulitzera i para „geniuszy” MacArthura. W ostatnich dniach przed wyborami prezydenckimi w USA hitem są wystąpienia prezenterki MSNBC Rachel Maddow, z którą rozmawia red. David Remnick.
W 2017 r. dziennikarka Janet Malcolm z „The New Yorkera” śledziła Rachel Maddow przez rok, opisując tę bohaterkę podczas pierwszych etapów prezydentury Trumpa. Występy, które Malcolm obserwowała w godzinach największej oglądalności, nie zawsze były tym, czego była świadkiem osobiście. „The Rachel Maddow Show” to artystyczna sztuczka prezentowana w formie programu informacyjnego w telewizji kablowej”. Analiza technicznej części sztuczek i cechy osobowości podmiotu nadawały programowi liberalny urok. Maddow, która stwierdziła, że jest „naprawdę podekscytowana” swoją pracą w obliczu zbliżającej się inauguracji Trumpa w 2017 roku, zastanawiała się nad własną ewolucją polityki i mini skandalami, które wywołał wówczas jej program („Naprawdę wcale nie żałuję” – mówiła o jednym z nich). Opisuje to jako „lekkomyślne” monologi a wciągający sam w sobie profil służy jako przydatne odświeżenie wiedzy. Spodziewamy się i teraz podobnego występu. Artystyczne zmagania Rachel Maddow telewizja kablowa ma transmitować na żywo na festiwalu, podobnie jak inne wydarzenia festiwalowe.
fot:www.ew.com
Suplement: Przed wyborami 5 listopada 2024 roku, podobnie jak przed poprzednimi wyborami prezydenckimi zarówno artyści z Hollywood, jak i z innych wytwórni filmowych, a także literaci, muzycy czy autorzy opowieści, prezentują nastawienie przeciw jednemu z kandydatów. Czy zatem są “za” drugim z kandydatów, za tzw. “drugą opcją”?
Wniosek nie jest jednoznaczny. Czy i jak świat artystyczny wpływa na decyzje zwykłych wyborców? Jeśli do tego świata zaliczyć media, to odpowiedź staje się mniej wieloznaczna. A co do Rachel Maddow w opracowaniu Janet Malcolm, posłużę się cytatem ze zbioru Stanisława Jerzego Leca: “można zamknąć oczy na rzeczywistość ale nie na wspomnienia”.
BM Zmudka
fot: www.denverpost.com