Polish News, na śladach Bełzy

https://sv.wikipedia.org/

Miejsca wielkiego poety

Władysław Bełza, przyszedł na świat dnia 17 października 1847 roku w Warszawie. Zmarł on natomiast w dniu 29 stycznia 1913 roku we Lwowie. Był to wielki polski poeta neoromantyczny, piszący w duchu patriotycznym. Był on prawdziwym piewcą polskości. Polish News wybrała się do Iwonicza- Zdroju, aby tam szukać śladów wielkiego Polaka.

Animator kultury

Był on publicystą oraz animatorem życia kulturalnego, oświatowego i prasowego. Został on nawet współzałożycielem polskiej organizacji oświatowej Macierz Polska. Był synem Józefa, z wykształcenia chemika i Augusty Bogumiły Teofili Ostrowskiej. Uczył się w gimnazjum rządowym w Warszawie. W roku 1865 rozpoczął naukę w szkole oficerskiej w Kazaniu. Studiował on także w warszawskiej Szkole Głównej nauki humanistyczne.

Jako redaktor

Pisywał wówczas dla tygodników warszawskich takich ja Przyjaciel Dziecii „Przegląd Tygodniowy. Debiutował w roku 1863 wierszem „Deszczyk wiosenny”, opublikowanym na łamach „Przyjaciela Dzieci”. W roku 1867 opublikował debiutancki zbiorek poetycki pt. „Podarek dla grzecznych dzieci. Od 1868 roku, był lektorem ociemniałego już poety Wincentego Pola, w Krakowie. We Lwowie pisał artykuły do „Dziennika Polskiego” i „Gazety Narodowej”.

W Iwoniczu- Zdroju


Związany był z uzdrowiskiem w Iwoniczu Zdroju, gdzie organizował on w latach 1874–1890 życie kulturalne i towarzyskie. Tu również propagował polską kulturę wygłaszając okolicznościowe odczyty. Dla regionu krośnieńskiego zasłużył się napisaniem pierwszego przewodnika krajoznawczo-turystycznego pt. „Iwonicz i jego okolice”. Był współzałożycielem Towarzystwa Literackiego, imienia Adama Mickiewicza oraz Wydawnictwa Macierzy Polskiej, która do 1914 roku wydrukowała 1,5 mln książek, w tym m.in. 180-tys. egzemplarzy epopei narodowej „Pan Tadeusz”.

Redakcja Polishnews, zwiedzała miejsca gdzie w Iwoniczu-Zdroju mieszkał i dział Władysław Bełza.

Władysław Bełza. Katecheta polskości | Zbigniew Girzyński (girzynski.pl)

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Od Redakcji PN:

Kto z nas nie zna słów do wierszyka Władysława Bełzy? Uczymy się go w szkole, powtarzają nam go rodzice. Słyszymy go podczas ważnych uroczystości i wydarzeń, z różnych okazji, np: Konstytucji 3 Maja albo 11 listopada, czyli Święta Odzyskania Niepodległości. Zawarty w książce Władysława Bełzy pt. „Kto ty jesteś? – Polak mały” jest – bez żadnych wątpliwości – legendarnym tekstem, który powinien znać każdy Polak, niezależnie od wieku. Oto pełny tekst wierszyka:

Kto ty jesteś? — Polak mały.— Jaki znak twój? — Orzeł biały.— Gdzie ty mieszkasz? — Między swemi.— W jakim kraju? — W polskiej ziemi.— Czym ta ziemia? — Mą Ojczyzną.— Czym zdobyta? — Krwią i blizną.— Czy ją kochasz? — Kocham szczerze.— A w co wierzysz? — W Polskę wierzę.— Coś ty dla niej? — Wdzięczne dziecię.— Coś jej winien? — Oddać życie.

Władysław Bełza