Ulubione desery wnuczki Alicji majora Strzębińskiego

Pieczone jabłka faszerowane marcepanem i bakaliami z karmelem

Składniki na 4 porcje:

4 lekko kwaskowate jabłka (np. boskoop)

cynamon

[b]Masa marcepanowa:[/b]

100 g migdałów

garść rodzynek

30 ml rumu

garść posiekanych orzechów (włoskich, laskowych, macadamia, nerkowców)

100 g cukru pudru

4 łyżki śmietany kremówki (30%)

sok z cytryny

starta skórka z ½ pomarańczy

starta skórka z ½ cytryny

[b]Karmel:[/b]

100 g cukru

1 łyżka wody

65 g masła

5 łyżek śmietany kremówki (30%)

½ łyżeczki kryształków soli

Etapy przygotowania

Piekarnik nagrzać do 200°C (funkcja góra/dół).

Przygotować masę marcepanową: migdały sparzyć wrzącą wodą, odstawić na ok. 15 minut. Rodzynki zalać podgrzanym rumem. Posiekane orzechy zrumienić na rozgrzanej patelni. Migdały obrać ze skórki, wysuszyć na papierowym ręczniku, zmielić. Dodać cukier, śmietanę i odrobinę soku z cytryny, rodzynki (razem z rumem), orzechy, skórkę z pomarańczy i cytryny. Wymieszać.

Górne części jabłek ściąć, wydrążyć gniazda nasienne. W połowie wysokości każdego jabłka zrobić naokoło nacięcie, aby zapobiec zniekształceniu lub pęknięciu owocu podczas pieczenia. Jabłka posypać od środka cynamonem, wypełnić masą marcepanową i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec do miękkości przez ok. 30–35 minut.

Przygotować karmel: na patelni lub w rondelku o grubym dnie rozpuścić cukier z wodą, nie mieszając. Gotować na średnim ogniu, aż cukier zacznie gęstnieć i nabierze złotego koloru. Natychmiast zestawić z ognia i cały czas mieszając trzepaczką, dodać masło w kawałkach. Gdy masło połączy się z karmelem, dodać śmietanę i ponownie dokładnie wymieszać. Dodać kryształki soli.

Upieczone jabłko położyć na ciepłym talerzu, polać karmelem. Podawać na gorąco

Eton Mess ananasowy


Składniki na dwie duże (lub 4 mniejsze) porcje:
– około 3/4 świeżego ananasa / lub 1 puszka plastrów z ananasa /
– 250 ml śmietanki kremówki
– łyżeczka cukru pudru
– bezy (około 30 małych sztuk)
Ananasa zblendować na mus, w którym pozostały drobne kawałki owocu. Śmietankę ubić z cukrem pudrem. Składniki przełożyć do szklanek tworząc warstwy: mus owocowy, pokruszone bezy, śmietanka. Przed podaniem najlepiej schłodzić deser w lodówce. Posypka z tartej gorzkiej czekolady.

Eton Mess z Kiwi
Składniki na bezy:
– 2 białka
– szczypta soli
– ok 100 g cukru pudru
Białka ubić ze szczyptą soli i gdy są już zwarte, łyżka po łyżce dodajemy cukru, aż będą sztywne i bardzo lśniące. Na blaszkę położyć papier i wykładać bezy małą łyżeczką (lubię gdy są małe). Wyszło mi 50 sztuk. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 110 stopni na około godzinę (po 50 minutach można skosztować czy już im wystarczy).
Składniki na dwa duże pucharki:
– 200 ml śmietanki kremówki
– 2 łyżeczki cukru pudru (do smaku bitej śmietany jaką lubimy)
– 4 kiwi + łyżeczka miodu
– około 20 bezików
Kiwi obieramy i wrzucamy do blendera. Po zmiksowaniu dodajemy łyżeczkę miodu (opcjonalnie, w zależności od słodkości kiwi). Śmietankę ubijamy z dodatkiem cukru pudru, nie musi być bardzo sztywna. Do pucharków wlewamy trochę puree z kiwi, następnie po dużej łyżce bitej śmietany, a następnie kilka pokruszonych bezów. I tak warstwa po warstwie do zużycia składników. Na wierzchu możemy zostawić bitą śmietanę i przyozdobić ją owocem. Ilość i grubość poszczególnych warstw zależy tylko od nas.

Eton Mess z Truskawkami

Składniki na 4 porcje:

– 500 g truskawek – połowę pokroić w ćwiartki a połowę zblendować do postaci musu
– bita śmietana – 250 ml śmietanki kremówki ubitej z 1 łyżką cukru pudru
bezy:
3 białka ubić ze szczyptą soli. Do ubijanych białek partiami dodawać 3/4 szklanki cukru do momentu, aż piana będzie gęsta i lśniąca. Bezy układać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piec 70 minut w 130 stopniach (z tej ilości wyszło mi około 60 niewielkich bezików )
Na dno pucharków wyłożyć po 2 łyżki bitej śmietany i skruszyć kilka bez. Następnie wylać trochę musu truskawkowego, znów nałożyć bitą śmietanę, pokruszone bezy i truskawki pokrojone w ćwiartki. Na końcu jeszcze raz bita śmietanę i bezy. Oczywiście poszczególne warstwy: ich proporcje i ilość zależą tylko od was. Deser lepiej jest przechowywać w lodówce lub jeść od razu.

Poprzednie przepisy

Nalewki, krupniki majora Strzębińskiego – Polishnews.com

Staropolskie specjały majora Krzysztofa Strzębińskigo – Polishnews.com

Jajka na wiele sposobów… Przepisy majora Strzębińskiego – Polishnews.com

Wielkanocna kuchnia majora Krzysztofa Strzębińskigo – Polishnews.com